W dniach 17 -18.05.2019 w Berlin-Spandau w ośrodku Centrovital odbyło się 22. Naukowe Spotkanie Polsko – Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Pierwsza konferencja Towarzystwa odbyła się w 1991 roku w pobliżu Berlina w mieście Bad Saarow a organizatorem był Prof. Wolfgang Hepp.
Samo Towarzystwo powstało formalnie w 1995 roku wyprzedzając o siedem lat powstanie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Kolejne spotkania odbywały się w wielu miastach naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Polsko Niemieckie Towarzystwo Chirurgów Naczyniowych również aktywnie uczestniczy w Zjazdach i Konferencjach PTChN organizując w ich trakcie polsko-niemieckie sesje naukowe.
Organizatorem obecnego spotkania był Dr med. Adam Czerwiński i Dr med. Andreas Gussmann oraz Dr Ewa Świecka wraz z niezawodnie aktywną od lat Barbarą Gussmann. Oni też ze strony niemieckiej prowadzili komitet naukowy, podczas gdy ze strony polskiej komitetem naukowym kierowali Prof.Prof. Piotr Szopiński i Andrzej T. Dorobisz.
Na dwudniowe spotkanie złożyły się: jednodniowe warsztaty naukowe oraz jednodniowy panel sesji referatów i dyskusji. W pierwszym dniu poprowadzono 6 tematycznych zajęć praktycznych – tutorami byli docent M.G. Stanišic, drdr Jens Kühn, Lars Rehmenklau-Bremer, Alexander Meyer i inni- przedstawiono nowe systemy do wykonywania arterektomii, stentowania w zakresie układu tętniczego i żylnego, zastosowanie angiografii CO2 w stentowaniu tętnic. Zajęcia przeprowadzono w 6 osobowych grupach uczestniczących w kolejnych ćwiczeniach. Całodniową sesję podsumowano w dyskusji uczestników.
W następnym dniu wygłoszono niemal 40 referatów z wielu ośrodków niemieckich oraz większości polskich Klinik. Spotkanie zaszczyciło swoją obecnością i aktywnym uczestnictwem wielu profesorów z obu krajów – między innymi Martin Storck, Piotr Kasprzak, Thomas Bűrger, Georg Hagemann, Marius Hartmann, docenci Hendrik Bergert, Archim Neufang, Burkhart Zipfel, Andrej Schmidt , Roland Zippel z Niemiec oraz z Polski profesorowie Piotr Gutowski, Grzegorz Oszkinis, Piotr Ciostek, Andrzej Modrzejewski, Piotr Myrcha, Piotr Szopiński, Krzysztof Ziaja i docenci M-G Stanišic, Jan Gnus, Damian Ziaja. Zagwarantowali oni wysoki poziom naukowy i edukacyjny Konferencji. Wygłoszono również referat z nowej Kliniki Chirurgii Naczyniowej w Opolu ( J. Palacz, J. Hobot ) – gratulujemy.
Ogromnym zaszczytem dla Towarzystwa był przyjazd i aktywne uczestnictwo aktualnych Prezesów Niemieckiego i Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych – profesorów Dittmar Böckler z Heidelbergu i Arkadiusza Jawienia. Przyjemnością było także uczestnictwo pierwszego Prezesa Towarzystwa, ze strony niemieckiej, emerytowanego już Prof. Wolfganga Heppa, który przybył wraz z małżonką.
Kolejne spotkanie odbędzie się w Polsce w 2020 roku – już dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa.
Prezes Polsko-Niemieckiego Towarzystwa
Chirurgów Naczyniowych
Prof. dr med. Andrzej T. Dorobisz
Szczegółowy program warsztatów i sesji naukowej na stronie internetowej Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych – www.Deutsch-Polnische-Gefaesschirurgen.de.